Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Burdur MTAL öğrencileri

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Burdur Ticaret ve Sanayi Odasının (BUTSO) desteğiyle başlatılan proje kapsamında "Elektrikli Formula-1 Yarış Arabası" üretildi.

Motorlu Araçlar Teknolojisi ile Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanlarından 6 öğretmen ve 126 öğrencinin çalışmasıyla tamamlanan projenin okul bahçesinde tanıtımı yapıldı.

        Görev alan öğretmen ve öğrencilerin büyük fedakârlıklarıyla 6 ay gibi kısa sürede, atölye ortamında el emeğiyle çalışmayı gerçekleştirdi.

Yaklaşık 70 bin liraya mal olan prototip elektrikli Formula yarış arabası yaklaşık 4 saat trafikte kalabiliyor ve saatte 80 kilometre hıza ulaşıyor. Elektrikli Formula yarış arabasının; şasi ve mekanik donanımları, motor ve bağlantıları, gövde ve kaporta, yarış aracının teknolojik ihtiyaçlarına uygun olarak seçilen malzemelerden yapılmıştır. Şasinin sonuna eklenen motor ve donanımları ise aracın ölçülerine uygun olarak yerleştirilmiştir. Motor gücü 4 bin watt olan araç, saatte 80 kilometre hız yapabilmektedir. Kaporta görünümü modern yarış araçlarında olduğu gibi aracın ağırlığına ekstra yük getirmeyecek şekilde fiberglas malzemeden üretilmiştir.