Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Kimya fabrikası gibi çalışan Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, günlük 3 ton sabun, yüzey temizleyici, kolonya ve çamaşır suyu üretiyor.

Pamukkale ilçesi Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanı öğrencileri hem mesleklerini öğreniyorlar hem de üretim yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanını ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz üretim çalışmalarını yerinde inceledi.

2023 Eğitim Vizyonu ile değeri daha da artan meslek liselerinin fabrika gibi çalıştığını vurgulayan Müdür Oğuz konuşmasında "Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin Kimya Teknolojisi Alanına 2019 yılı Ağustos ayında Döner Sermaye kurduk. Çalışmalarımızın tamamlanması ile 2019 yılı Kasım ayında üretime başladık. Okulumuzda Yüzey Temizleyici, Çamaşır Suyu, Sabun ve Kolonya imalatı öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimiz tarafından yapılıyor. Günlük 3 ton yüzey temizleyici ve 3 ton çamaşır suyu üretim kapasitesine sahip okulumuz; resmi kurumlarımızdan ve çevre illerden siparişler alarak üretim yapıyor. Kolonya imalatını da istenilen sipariş miktarına göre üreten okumuzda ayrıca atıkların tekrar dönüşüme girerek faydalı hale getirilmesi bakımından atık yağlardan katı sabun üretimi de gerçekleştirilmektedir.

Kimya Teknolojisi Analında 45 öğrencimiz eğitim görmekte. Bölümümüzün kapasitesi 200 öğrenci. Önümüzdeki yıllarda daha fazla öğrencimizin Kimya Teknolojisi Alanını tercih edeceğini ön görüyoruz. Mesleki eğitimlerini sürüdüren öğrencilerimiz okullarında teorik olarak aldıkları dersleri üretim atölyelerinde pratiğe dökerken mesleğin inceliklerini öğretmenlerinden öğreniyorlar. Mezun olduklarında da bileklerinde bir altın bilezik oluyor" dedi.

Başta okul müdürümüz olmak üzere öğrencilerimizin geleceği için emek veren öğretmenlerimize teşekkür eden Müdür Oğuz "geçtiğimiz günlerde 2020 yılını Denizli'de mesleki eğitim yılı ilan etmiştik. Bugün okulumuzu ziyaretimizde mesleki eğitimin önemini bir kez daha görmüş ve vurgulamış olduk" dedi.