Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Isparta TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Dezenfektan Üretimine Başladı

Isparta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kimya bölümü öğretmenleri ve öğrencileri, yüzey temizliği için kullanılan dezenfektanda seri üretime başladı. Okulda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı reçete kapsamında ve üniversitede yapılan tahlilin ardından elde edilen çalışmalar sonrası, üretime hız verildi. 


Okul Müdürü Osman Topdal, "55 saatte sert yüzeylere genel dezenfektan olarak 38 ton üretim yaptık. Tüm okullara ve kamu kurumlarına dağıttık. Burdur Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bize verdiği bir reçete üzerinden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda Isparta'da Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde dezenfektanın tahlilini de yaptık ve yüzde 2'lik bir oranla bakteri ve mikrobu öldürdüğünü gördük," dedi. 


Kimya teknolojisi öğretmeni Belgin Sağlam, "ilimizde dezenfektan üretimine başladık. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz büyük bir özveriyle gece gündüz durmadan üretim yapıyor. İçeride üretimde olan dezenfektanın formülünü hazırlıyoruz," dedi. 


Kimya teknolojisi öğretmeni Emine Moral, "PH ölçümünü burada yapıyoruz. Çünkü yüzeye dezenfektanın etkili olabilmesi için PH önemlidir. Öğrencilerimiz zaten o yeterliliğe sahip. Burada hep birlikte ölçümü yaptıktan sonra içeride üretime geçiliyor," diye konuştu.