Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Kartal Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ürettiği klor bazlı solüsyon çeşitleri ve maske üretimi ile koronavirüsle mücadeleye önemli destek veriyor.

1984 yılından kurulmuş olan İstanbul’un Kartal ilçesindeki Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ürettiği klor bazlı solüsyon çeşitleri ve maske üretimi ile korona virüsle mücadele kapsamında ülkesine destek veriyor.

Kimya Teknolojisi alanında üretilen klor bazlı solüsyon çeşitleri günlük olarak 10 Ton kapasiteye ulaşmış durumdadır. Üretilen ürünler hastaneler, okullar, belediyeler gibi birçok kuruluşa teslim ediliyor. Yeni ürün olarak da El Dezenfektanı üretimine başlanmıştır.

Bilişim Teknolojisi alanında İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen sağlık çalışanlarına destek amaçlı 3D yazıcı ile siperlik üretimleri de devam ediyor. Maskeler sağlık çalışanlarımıza bedelsiz teslim edilmektedir.

Üretimlerde kullanılan ham madde ve temrinler İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından karşılanıyor.

Okulda sürdürülebilir üretim ve eğitim içinde fizibilite çalışmaları yapılıyor. Yeni ürünler, kapasite artırımı için bina yapımı, makine ve teçhizat gibi çalışmalar hızla yürütülmekte. Planlanan çalışmalar arasında Dezenfektan Kabini üretimi, asansör akademisi gibi çalışmalarda yer almaktadır.

İTO protokol okulu kapsamında olan okulun ayrıca birçok firma ve sektörel kuruşlar ile protokolleri bulunmaktadır. (Bosch Termoteknik A.Ş, Cimri.com, İbs Soğutma, İTÜ sanal gerçeklik ortamı vb.)

Okul Müdürü Gökhan EKER; “Müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ihtiyaç durumunda mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyorlar. Üretim mevzuatlarına uygun ve steril bir ortamda üretimlerimizi yapıyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte ülkemize destek olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Meslek liselerinin bu süreçte başarılı bir imtihan verdiklerini düşünüyorum. İnşallah hep beraber bu sıkıntılı günleri geride bırakacağız” dedi.