Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Meslek Lisesi Glüten ve Şeker İçermeyen Kek Üretti

İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri glüten ve şeker içermeyen "ÇÖLDİHA" adı verdikleri kek üretti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolü" kapsamına alınan Türkiye'deki sayılı okullardan biri olan Alsancak Nevvar-Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, merkezi sınavda başarı gösteren öğrencileri mülakatla kabul ediyor.

Dört yıllık eğitim öğretim sürecinde öğrenciler, ilk yıl yoğunlaştırılmış İngilizce eğitimi alıyor. İkinci yıldan itibaren Rusça ve Almanca dil eğitimine başlanıyor. Tam donanımlı atölyelerde kaliteli mesleki eğitim alan öğrenciler, beceri eğitimlerini sektörün önde gelen otel işletmelerinde tamamlayarak mezun oluyor.

Proje ortağı turistik işletmede staj yapan öğrencilere istihdam garantisi de sunulan Alsancak Nevvar-Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yiyecek ve içecek hizmetleri alanı öğrencileri, hazırladıkları ürünlerle dikkati çekiyor.

Turizm ve gastronomi sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere eğitim veren İzmir'deki Alsancak Nevvar-Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı öğrencileri, çölyak, diyabet, haşimato ve obezite hastalarının tüketebileceği kek üretti.

Çölyak, diyabet ve haşimato hastalıklarının isimlerinden esinlenilerek "ÇÖLDİHA" adı verilen keke Türk Patent ve Marka Kurumunca "faydalı model" belgesi verildi.

Az yağlı olan, glüten ve şeker içermeyen kekte kestane, badem veya mısır unu kullanılıyor. Kekte tatlandırıcı olarak ise mürdüm eriği püresi yer alıyor. Ürün bu özellikleriyle diyabet, haşimato ve çölyak hastalarına, lezzeti ile de tüm tüketicilere hitap ediyor. Kekin seri şekilde üretilerek hastaların beğenisine sunulması hedefleniyor.