Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Meslek Lisesi Motokaravan Üretti

Ülkemizde karavan üretiminde ve kullanımında son yıllarda artış yaşandı. Özellikle salgın koşulları karavan kullanımına olan ilgiyi önemli ölçüde artırdı.

İzmir Çiğli 75.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi döner sermaye işletmesi sektördeki bu gelişme ihtiyaçları yakından takip ederek; ilgili firma, kurum ve kuruluşlarda çeşitli araştırma faaliyetleri yürüttü. Okulun karavan üretimi yapacak teknik bilgi, makine, teçhizat ve personel kapasitenin yeterli olduğu görüldü ve bu alanda yapılacak üretimlerin Mesleki ve Teknik eğitim alan öğrencilerin gerek tasarım gerek üretim yapacağı, üreterek kendilerini geliştirebileceği bir önemli bir eğitim ve üretim alanı olduğu tespit edildi.

Okuluna Mobilya ve İç Mekan tasarımı, Elektrik-Elektronik alanlarındaki öğretmenlerden oluşturulan ekiple 2021 yılı Mart ayı içerisinde çalışmalara başlandı ve olup ilgili sektörde faaliyet gösteren Yıldız Orman Ürünleri Şirketiyle yapılan işbirliği protokolü ile ilk karavan üretildi.

Moto-karavan olarak adlandırılan bu karavanın tüm üretim aşamaları ilgili öğretmenler ve öğrenciler tarafından yerli ürün kullanılarak imal edildi.

Okulun döner sermayesi bu alanda ilk siparişini aldı ve okul bu alanda da gelir elde etmesi imkânına kavuştu.

Bu alanda yetişecek öğrenciler; karavan iç tasarımını yapabilen, elektrik-elektronik teknik tesisatlarını yapabilen, mobilyalarını üretebilen yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da karşılayacağı için ilgili sektör temsilcileri tarafından okulumuzda yapılan bu eğitim ve üretim modeli destek gördü.

Bu üretim modeli sonucunda Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanına öğrencilerin ilgisinin arttırılması ve mezun olacak öğrencilerin farklı iş modellerinde istihdamının oluşması ise önemli kazanımlar olarak görülmektedir.

Bu alanda eğitim görecek öğrenciler “karavan mobilyacısı” ve “karavan elektrikçisi” yetkinlikleriyle yetiştirip mezun edilecek.