Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Meslek Lisesinden Çevre Dostu Proje

Isparta Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  40 KW gücünde bir çatı santral kurulumu yaparak lisanssız elektrik üretimi ve satışı izni aldı.

Kurulan güneş enerjisi santralinin ön kabul işlemleri okul tarafından yürütülerek yapılan başvuru sonucunda CK Akdeniz Elektrik A.Ş kurumunca onaylandı. Okul birkaç gün içerisinde elektrik satışına başlayacak.

Okulda bulunan mevcut altyapının yönetmeliğe uygun hale getirilmesi amacıyla sistemin revizyonunun gerçekleştirilmesinin yanında güç artırımı da Milli Eğitim Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştirildi.

Okul öğretmenleri ve idarecileri ile birlikte yürütülen çalışmalar sonunda daha önceden off-grid olan sistem on-grid sisteme dönüştürüldü. Kurulumu tamamlanan güneş enerjisi santrali (GES) DC’de 50 KW, AC’de 40 KW güce ulaştı. Bu sayede hem kış aylarında okulun elektrik ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanacak hem de yaz aylarında üretilen fazla elektrik satılarak okula gelir sağlanacaktır. Kurulan GES sayesinde yıllık 46 ton sera gazı (CO2) emisyonunu engellemiş olacaktır.