Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Meslek lisesi Öğrencileri Eski Sıralardan Oyuncak Yapıyor

Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri eski okul sırası, masa gibi malzemeleri, okul öncesi eğitimde kullanılmak üzere oyuncaklara dönüştürüyor. Lisenin mobilya ve iç mekan tasarım bölümündeki 68 öğrenci, atık ahşap malzemelerden yapboz, tangram, çekiç bloğu, bultak gibi çeşitli zeka geliştirici oyuncaklar yaparak hem geri dönüşüme hem de okulun döner sermayesine katkıda bulunuyor.

Lise Müdürü Mehmet Güven, okulda uzun zamandır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullardan gelen kırık ve eski okul sıraları ile masalarını yenilediklerini söyledi. Yenilenemeyecek durumdaki sıra ve masa gibi malzemeleri atmaya gönüllerinin el vermediğini anlatan Güven, bunları da en iyi şekilde değerlendirmeye karar verdiklerini belirtti. Sn. Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ne yapabilecekleri konusunda çalışmalar yaptıklarını söyleyen Güven, "Bu çerçevede eski sıra ve masalardan okul öncesi eğitiminde kullanılmak üzere zeka geliştirici ahşap oyuncaklar üretme fikri ortaya çıktı ve uygulamaya başladık" dedi.


Çalışmaların son derece başarılı ilerlediğini anlatan Güven, "Okul öncesi öğrencilerin oyun temelli eğitimi ile zihinsel gelişimlerine katkı sağlamak adına yüzde 100 yerli ve sağlıklı olarak üretilen ahşap oyuncakları çocukların kullanımına hazır hale getiriyoruz. Okulun döner sermaye işletmesi sayesinde üretilen ürünleri satışa sunduk. Oyuncaklar ilgi görmeye başlayınca öğrencilerin ve öğretmenlerin heyecanı da arttı. Üretilen oyuncaklara ürün marka patent tescili için müracaatta bulunduk. Halen 20 çeşit üründen 100'er adet üretiyoruz. Okul öncesi öğrencilerin sayıları öğrenmelerine yönelik yapboz eğitici grupları, tangram, zeka oyunu, vidalama, bultak oyun seti, çekiç bloğu, mini arabalar, hayvanlar serisi gibi ürünler yapıyoruz. Talebe göre sipariş de alıyoruz. Ürünleri 20-100 liraya bez torbalarda paketlenmiş olarak satışa sunuyoruz" diye konuştu.

İslahiye Anaokulu Müdürü Adnan Yıldız ise ahşap oyuncakların çocuk eğitiminde büyük rol oynadığını ve hijyenik olduğunu belirterek projeye destek verdiklerini söyledi. Yıldız, “Öğrencilerimiz için Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin ürettiği ahşap oyuncakları tercih ediyoruz” dedi.