Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Minikler Hayal Etti, Meslek Liseliler Tasarladı

Bağcılar'da yer alan Hikmet Nazif Kurşunoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kırsal kesimlerde eğitim gören anaokulu öğrencilerinin hayallerine dokundu. Konya'da 4 tane anaokulunun öğrencileri hayallerindeki oyuncakları bir kağıda çizip İstanbul'da bulunan bu liseye gönderdiler.

Lise öğrencileri ise teknolojik imkanlardan faydalanarak bu çizimleri 3 boyutlu oyuncaklara dönüştürüp, sırt çantalarına diktiler. Şimdi bu oyuncaklı çantalar ise kendilerine resim çizip gönderen miniklere hediye edilecek. Lise öğrencileri "Umudunu birlikte taşıyalım" ismini verdikleri bu projeyle kırsal kesimlerde eğitim gören ve maddi açıdan zorluk çeken anaokulu öğrencilerinin hayallerine dokunmayı hedefliyor.

"HEDEFİMİZ DAHA FAZLA ÇOCUĞUN KALBİNE DOKUNABİLMEK"

Fikrin sahibi olan öğretmen Yasemin Kurduoğlu ise proje ile ilgili "Bu proje Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı ile Moda Tasarımı öğrencilerinin ortak projesidir. Bizler müfredat gereği eğitim için birçok ürün çıkartıyoruz. Ben de öğrencilerin ödevleri için yaptıkları bu ürünleri nasıl değerlendirebiliriz diye düşündüm. Bizler için sürdürebilirlik çok önemli, bir ürünü hazırlarken gerek kumaş gerekse farklı malzemelerden çok fazla artan oluyor. Biz kullandığımız hiçbir malzemenin ziyan olmasını ve o ürünlerin sadece ders notu için hazırlanmasını istemiyoruz. Yaptığımız her şey işe yarasın, kullanılsın istiyoruz. Ben de öğrencilerime danışarak yaptıkları ürünleri bu şekilde değerlendirmemize izin verip vermediklerini sordum. Onlar da çok sevindiler. Köy okullarında eğitim alan anaokulu öğrencilerine ulaştık, onlardan hayallerindeki oyuncakları çizip bize göndermelerini istedik. Benim öğrencilerim de bu çizimlerden yola çıkarak kalıp çıkardı ve oyuncak dikti. Moda Tasarım Bölümü öğrencileri ise çocuklar için çanta tasarladı. Daha sonra bu çantalar ve oyuncaklar birleştirildi. Anaokulundaki çocuklar ise hem çok mutlu hem de neyle karşılaşacaklarını bilmedikleri için çok heyecanlıydılar. Daha sonra çocuklar çizdikleri oyuncakların gerçek halini çantalarının üzerlerinde görünce çok mutlu oldular. Biz şu ana kadar 66 ürün çıkarıp, Konya'da bulunan Ülkü İlkokulu, 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu, Çeşmecik Vali Kemal Katıtaş İlkokulu ve Söğütözü İlkokulu'nun içinde yer alan anaokullarına dağıttık. Hedefimiz farklı projelerle bunu sürdürülebilir hale getirmek ve daha fazla çocuğun kalbine dokunabilmektir" dedi.