Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Sıfır Atıkla Yapılan İlk Kütüphane Ağrı’da Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde ekim ayı sonunda başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi kapsamında kısa sürede 554 kütüphane yaparak tüm eksikliklerini tamamlayan ilk il Ağrı oldu.

Kentteki Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisesi’nin kütüphanesi atık malzemeler kullanılarak yapıldı. Kullanılmayan sıralar, lastikler, bilgisayar parçaları, müzik aletleri, tekstil malzemeleri "Sıfır Atık" projesiyle dönüştürülerek masa, kitaplık rafı, sandalye ve aydınlatma ürünleri olarak kütüphanede kullanıma uygun hale getirildi.

2022’de tamamlanacak

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi ile 10 bin okulu yeni kütüphanelerine kavuşturduklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Şu anda 30 ilimizde kütüphanesi olmayan okulumuz yok. Geri kalanı da bitmek üzere. İnşallah bu projeyi yıl sonunda tamamlayacağız” dedi.

Kütüphanesiz okul kalmayan ilk ilin Ağrı olduğunun altını çizen Özer, Ağrı ilinin hızla organize olarak kütüphanesi olmayan 554 okulun kütüphanelerini yaptığını belirtti.

“Ağrı ili, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ ve ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projelerini Ağrı Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisesi’nde kurulan yeni kütüphanede birleştirdi” diyen Özer, 81 ilde atık malzemeleri geri dönüştürerek en az bir kütüphane yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.