Atatürk
    BAŞARI HİKAYELERİ
Şırnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi öğrencileri, öğretmenler gözetiminde kendi tasarladıkları, ateş ölçümü de yapan sensörlü dezenfektan cihazı üretti.

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret ederek sensörlü dezenfektan üreten öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Mobilya Bölümü, Motor Bölümü, Elektrik-Elektronik Bölümü ve Güvenlik Sistemleri Bölüm Atölyelerini gezen Vali Pehlivan, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener ve Okul Müdürü Mehmet Bulut'tan yapılan eğitim-öğretim ve üretim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Pehlivan, ülkemizin kalkınması için sistematik düşünen, problem çözebilen, olaylar arasındaki bağlantıları görebilen, donanımlı, dinamik, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde teknolojiye hâkim, teknolojiyi ve bilimi bilen, bilgiyi kullanan ve üreten nesillerin yetiştirmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Öğrenci ve öğretmenlerle bir süre sohbet eden Vali Pehlivan, ateş ölçerli, sensörlü dezenfektan ve diğer ürettikleri masa, dolap, pano gibi ürünler dolayı öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.


Yapılan incelemelerden sonra açıklamalarda bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan; "Atölyelerimizi gezdik. Öğrenci gençlerimizin öğretmenleriyle birlikte üretmiş olduğu ve özellikle de bu pandemi döneminde geçerlilik arz eden ürünlerini yakından müşahede ettik. Emeği olan idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyorum. Elektirik-Elektronik bölümünde, Motor Teknolojileri bölümünde, Mobilya bölümünde ve diğer bölümlerde çok güzel çalışmalar ortaya koymuşlar. 560 öğrencimizin olduğu ve 5 bölümümüzün yer aldığı okulumuzda her geçen gün güzel çalışmalar ortaya konulmasının mutluluğunu, memnuniyetini hep beraber yaşadık. Bu vesileyle de arkadaşlarımızın kendi tasarlayıp ürettikleri, aynı zamanda ateş ölçer özelliği bulunan temassız, sensörlü dezenfektan ürünlerini de görmüş olduk. Bu ürünün başından sonuna kadar tasarımını ve yapım işlerini kendileri gerçekleştirmiş. Ahşap kısmını mobilya bölümüyle işbirliği halinde yapmışlar ve bu ürünler ortaya çıkmış" dedi.


"İL DIŞINDAN SİPARİŞ ALIYOR"


Şimdiye kadar 100'e yakın ateş ölçerli dezenfektan üretildiğini belirten Vali Pehlivan; "Hem ilimizdeki okullarımızdan hem de il dışındaki okullardan sipariş almaya da başlamışlar. Şu an 100'e yakın sipariş verilmiş durumda. Bir kısmı teslim edilmiş. Bazen sıkıntılar, sıkıntılı dönemler yenilikleri de teşvik ediyor. Malum, dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle mücadele dönemindeyiz. Herkes kendi alanında bu mücadeleyi veriyor. Virüsün yayılma hızının azalması ve ortadan kalkması, bertaraf edilmesiyle ilgili bütün kurum ve kuruluşlar resmi veya özel olsun, bir gayret içerisindeler. Şırnak'ta da bizim bu okulumuz, öğrencilerimiz buna sensörlü dezenfektan üretmek suretiyle katkı sağlamak istemişler. Takdire değer bir yaklaşım, içinde bulunduğumuz döneme de hitap eden, destek sağlayan bir adım olmuş. Katkısı, emeği olan bütün öğretmenlerimizle birlikte öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi. Meslek Liselerinden Mezun olan öğrencilerince iş sorunu yaşamadığını ifade eden Vali Pehlivan; "Buradan mezun olanlar işsiz kalmıyor ve mezun olmalarından kısa bir süre sonra firmalarda istihdam ediliyorlar, hatta okulda okurken kendilerine iş teklifleri geliyor. Bu da istihdama katkı anlamı taşıyor. Bu kapsamda Dicle Kalkınma Ajansı'nda (DİKA) mesleki eğitime destek anlamında "Hep Destek, Tam Meslek" projesi adı altında da bir proje yürütülüyor. Proje dahilinde makine teçhizat alımları gerçekleşmiş, cihazlar okulumuza ulaşmış ve bir kısmının kurulumu da gerçekleşmiş durumda. Onların da katkısı ile inanıyorum ki buradaki hem ürün geliştirme hem de burada yetişen öğrencilerimizin istihdama sahip olması ekonomik anlamda okul sonrası kaygıların ortadan kalkmasına önemli katkıları olacaktır" dedi.