2023 Vizyonu
Atatürk
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce "Sınai Mülkiyet Hakları (Patent, Faydalı Model ve Tasarım) Semineri" düzenlendi. Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan AKPINAR yaptı. Akpınar konuşmasında: "2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Bakanlığımız tarafından "Patent, Faydalı Model ve Tasarım Yılı" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda etkin çalışmalarına hız vermiş; 2018-2019 ders yılında Türkiye Patent ve Marka Kurumu'na ilimizden yapılan kurumsal başvuru sayısı 1 iken, içinde bulunduğumuz ders yılında ise an itibariyle patent, faydalı model ve tasarım başlıklarında 25 kurumsal başvuru yapılmıştır. Bu sonucu elde etmemizde, Türk Patent ile işbirliği yapmamızın, mesleki ve teknik okullarımızda görevli teknik müdür yardımcıları ve alan şefleri için, kurum uzmanlarının eğitim görevlisi olduğu "Patent, Faydalı Model ve Tasarım Başvurusu ve Başvuru Süreçleri" konulu eğitimler düzenlememizin büyük etkisi oldu." dedi.

Seminerde Türk Patent Yenilik ve Tanıtım Daire Başkanı Sayın Salih KOCA da açıklamalarda bulundu. Koca yaptığı konuşmada; patent, marka, faydalı model kavramlarının doğru anlaşılmasının öneminden yola çıkarak bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürülen işbirliği sürecinin önemini vurguladı. 

Seminerde Türkiye Patent ve Marka Kurumu Hukuk Müşavirliği Avukatı Osman Umut KARACA sınai mülkiyet hakları, patent ve buluş süreçlerinin hukukî boyutu konularında, Sınai Mülkiyet Uzmanları Hayri ÖZTÜRK marka; Oğuzhan AKSOY da patent konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Semineri takiben Sayın Turan AKPINAR ve beraberindekiler Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Uçak Teknolojileri ve Motorlu Araçlar atölyelerinde incelemelerde bulunup çalışmalar hakkında okul yöneticilerinden bilgi aldılar.