Atatürk
    Haberler
Ankara'da Cezeri Yeşil Teknoloji MTAL öğrencileri, depremzedeler için taşınabilir şarj cihazı üretti.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler neticesinde ortaya çıkan büyük yıkımın ardından devlet-millet dayanışmasının yaşandığı ülkemizde bu birlikteliğe, Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları da katılıyor. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde afet bölgesinde yaşayan vatandaşların birçok ihtiyacını karşılayan ürünler ortaya çıkarılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Ankara Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri afet bölgesinin en önemli ihtiyaçlarından biri olan aydınlatma ve enerji ihtiyacı karşılayan Solar Enerjili Banklar üretiyor.

Depremin ardından fikri temelleri atılarak kısa zamanda üretimi gerçekleştirilen, öğretmen ve öğrencilerin büyük bir özveri ile ürettikleri Solar Enerji Bankları afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız tarafından da büyük ilgi görüyor.

Solar Enerji Bankları, üzerinde yer alan ve gün boyu güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çeviren paneller ile çevreci bir elektrik üretimi de gerçekleştiriyor. Sıradan bir oturma alanı dışında, gövdesindeki USB portlarıyla telefon ve tablet gibi iletişim araçlarına 24 saat boyunca şarj imkânı sağlayan banklar, aynı zamanda üzerinde bulunan ledler ile hava karardığında otomatik olarak aydınlatmayı sağlıyor.

Proje kapsamında bugüne kadar okulun öğrencilerinin bizzat katıldığı ve montajını gerçekleştirdikleri, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya kentlerine toplam 630 adet Solar Enerjili Bank kurulumu yapılmıştır.