Atatürk
Gebze Çelik İhraçatcıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  CSWA sertifikasına sahip tek meslek lisesi

2018-2019 eğitim öğretim yılında Gebze Çelik İhraçatcıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tasarım teknolojileri alanı öğrencilerine yönelik Doğu Marmara Kalkınma Ajansının 2018/4 teknik destek ve döneminde Tasarım Teknolojileri Alanı Öğrencilerinin Mesleki Eğitimlerinin Desteklenmesi-Üç Boyutlu Katı Model ve Üretim Eğitimi isimli projesi kabul edildi. 

Kabul edilen proje ile tasarım teknolojilerinde okuyan 24 öğrencimize Solidworks programının Türkiye distribütörü firması olan Tekyaz firması tarafından 1 haftalık 40 saatlik eğitim düzenlendi. Düzenlenen eğitimler sonunda okula 25 adet solidworks programının tam versiyonu ücretsiz olarak verildi. 

Yine tasarım teknolojisi öğretmenleri ile öğrencilerine fiyatı 100 dolar olan CSWA sertifika sınavlarına ücretsiz giriş hakkı verildi. CSWA sertifikalarına giren tasarım teknolojisi öğretmenlerinden Ümit KURTULMUŞ ile öğrencilerin 11'i bu sınavı başarı ile geçerek uluslararası geçerliliği olan bir sertifika aldılar. 

CSWA sertifikası; Solidworks tasarım ve modelleme programı uzmanlığının iş dünyasının aradığı ileri becerilere sahip olunduğunun uluslararası düzeydeki kanıtıdır. CSWA sertifikası sahibi tasarımcılar rekabetçi iş piyasasında kendilerini ayırt etme fırsatına sahip olurlar. CSWA sınavı sertifikası İstanbul Teknik Üniversitesinde makine mühendisliği okuyan öğrencilerin mezuniyet sınavlarından biridir. 

CSWA sınavlarında başarılı olmak için temel mühendislik bilgilerine sahip olmak gerekmekteyken, öğrenciler bu denli zor uluslararası bir sertifika aldığı için 5 Ekim 2019 tarihinde Pullman Kongre ve Fuar merkezinde düzenlenen Tasarım Zirvesine davet edildiler. Aynı zamanda Solidworks firmasının Amerikalı yetkililerinden sertifikalarını aldılar. 

Bu zirvede yaklaşık 1500 firmadan katılımcılar bulunurken okulun projelerini de inceleme fırsatı olmuştur. Gebze Çelik İhraçatcıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bu proje ile başlayan çalışmalarına tasarım teknolojileri alanında okuyan tüm öğrencilerini kapsayacak şekilde CSWA sertifikası almalarını sağlamayı hedefliyor. 

Gebze Çelik İhraçatcıları Birliği Ali Nuri Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye de bu sertifikaya sahip tek meslek lisesi öğrencilerine sahip.