Atatürk
    Haberler
Geleceğin Modelistleri Yeteneklerini Sergiledi

Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen "Moda Tasarım Teknolojileri Beceri Yarışması" 17-18 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul Yeşilköy WOW Centre'da gerçekleştirildi.  

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu ile mesleki ve teknik eğitimde dönüşüm kapsamında desteklediği ve İHKİB tarafından düzenlenen bu yarışma ile Moda Tasarım Teknolojisi alanında farkındalık oluşturmak ve bu alanda eğitim alan gençlerin, eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, rekabetçi bireyler olarak ve bu yönde geleceklerini planlamalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Yarışmaya İstanbul'da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı ve bünyesinde Moda Tasarım Teknolojileri alanı Modelistlik dalı bulunan 53 mesleki ve teknik Anadolu lisesinden 212 öğrenci katıldı.

Öğrencilerin çalışmaları uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda birincilik ödülünü Sultangazi Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikincilik ödülünü İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve üçüncülük ödülünü ise Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi alırken "Jüri Özel Ödülü"nü Hikmet Nazif Kurşunoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "En İyi Takım Çalışması" ödülünü ise Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aldı.

Birinci 20.000 TL, ikinci 15.000 TL, üçüncü 10.000 TL, Jüri Özel Ödülü 5.000 TL ve En İyi Takım Çalışması 5.000 TL olmak üzere, dereceye giren takımlara İHKİB tarafından toplam 55 bin TL para ödülü verildi.

Ödül Töreninde konuşma yapan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın NUMANOĞLU; Bakanlığımız ile yapılan mesleki eğitim işbirliği protokolünün önemini vurgulayarak önemli gelişmelere imza atıldığını ve mesleki eğitime verdiği destek ve katkılardan dolayı İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ve İhracatçılar Birliğine teşekkür etti.

Bu yarışmanın öğrencilerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine olumlu katkılar sağladığını, kendi yeteneklerinin farkına vararak hayal ettiklerini tasarlamalarını, tasarladıklarını ise ürüne dönüştürmenin sonucunu burada bir ekosistem içinde deneyimlediklerini ve becerilerini sergilemekte bir fırsat olduğunu belirtti. Yalnızca İstanbul genelinde yapılan bu yarışmanın 2020 yılında ulusal düzeyde yaygınlaştırılması için çalışmalara başlanacağını, hazır giyim sektörüne nitelikli eleman yetiştirilmesi yönünde oldukça önemli katkılar sağlayacağını belirtti.