Atatürk
    Haberler
Enerjinin Yıldızları Projesi ile yüksek gerilim laboratuvarı Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Açıldı

Antalya´da Elektrik dağıtım sektöründe ihtiyaç duyulan personelin yetiştirilmesini hedefleyen ´Enerjinin Yıldızları Projesi´ kapsamında Türkiye'nin üçüncü yüksek gerilim laboratuvarı Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki açılış ile öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AEDAŞ), Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) ve Çamlıbel Elektirik Dağıtım AŞ (ÇEDAŞ) ile Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretmek için başlatılan "Enerjinin Yıldızları" projesi çerçevesinde, AEDAŞ´ın Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kurduğu yüksek gerilim laboratuvarının açılışı yapıldı. 

Açılışa katılan Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında hazırlanan "2023 Eğitim Vizyonu'nun orta ve uzun vadede mesleki eğitimin prestijinin artırılmasını ve mesleki eğitime yönelik talebin yükseldiği bir dönemin hedeflendiğini söyledi.

"Dünyanın finansal ve etki değeri açısından en güçlü sektörü enerji, bunu sağlık ve silah sektörü takip ediyor. Enerji sektöründe ayakta kalabilmek sadece enerjiyi üretmekle ilgili değil. O enerjinin rasyonel, kesintisiz ve güvenilir şekilde dağıtımını sağlamak da son derece önemli. Bu anlamda, AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ´ın hizmetleri bizler için gurur verici. Bu hizmetin kalitesini sürekli hale getirebilmek ve bu alanda nitelikli öğrenciler istihdam edebilmek amacıyla gerçekleştirilen bu projenin son ayağında da yer almaktan mutluluk duyuyorum." dedi.

AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu da yüksek gerilim dalında uygulamalı eğitimin önemli olduğunu, Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kurdukları laboratuvarda 35 öğrencinin elektrikle ilgili tüm aşamaları bizzat yaşayarak öğreneceğini söyledi.

Proje kapsamında daha önce İstanbul ve Sivas'ta laboratuvar kurduklarına değinen Müdüroğlu, Avrupa Birliği standartlarına sahip laboratuvarların 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilirken, İstanbul'da 12, Sivas'ta 16 ve Antalya'da ise 35 olmak üzere 63 öğrencinin yüksek gerilim dalı bölümünde eğitim aldığını kaydetti. 

Açılış törenine Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy da katıldı. 

Laboratuvarda, yüksek gerilim dalını tercih eden öğrencilere, elektriğin üretiminden iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri uygulamalı öğretilecek. Başarılı öğrencilere aylık 500 lira burs verilecek, BEDAŞ, ÇEDAŞ ve AEDAŞ´ta staj imkanı sunulacak.