2023 Vizyonu
Atatürk
    Haberler
MEB 81 İlde 'Altın Raketler' İçin Antrenör Yetiştiriyor

Bakanlığımız (MEB) ile Türkiye Tenis Federasyonu arasında, uluslararası müsabakalarda ülkeyi başarıyla temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi amacıyla yapılan iş birliği protokolü kapsamında, 81 ilden öğretmenin antrenörlük eğitimleri tamamlandı.

Hedef; 81 ilde 81 tenis sahası kurmak.

Bu yılın haziran ayında Türkiye Tenis Federasyonu ile imzaladığımız iş birliği protokolünde, ulusal ve uluslararası tenis karşılaşmalarında ülkemizi başarıyla temsil edecek sporcuların yetiştirilmesine yönelik fiziksel ve eğitsel altyapı çalışmalarının oluşturulmasını hedef olarak belirledik.

Çocukların ve gençlerin tenis sporuna erişimlerini kolaylaştırmayı hedeflediğimiz protokol kapsamında spor liselerindeki beden eğitimi öğretmenlerine "tenis antrenörlüğü ve tenis hakemliği", okul öncesi öğretmenlerine ise "tenis antrenörlüğü" eğitimleri ile antrenörlük belgelerinin verilmesine ilişkin başlatılan çalışmalar yaz boyunca sürdü.

Bakanlığımız ile Türkiye Tenis Federasyonu arasındaki iş birliği protokolü ilk meyvelerini vermeye başladı.

Bu kapsamda, 29 Temmuz-2 Ağustos'ta beden eğitimi öğretmenlerine Ankara Mamak Efe Güray Spor Akademisinde, Tenis Federasyonu uzman antrenörleri tarafından "Mikro-Mini Tenis Eğitimi Kursu-1" verildi.

İkinci aşamada 81 ilde spor liseleri ve diğer okullarda görev yapan 81 beden eğitimi öğretmenine, 16-21 Eylül'de Ankara Mamak Efe Güray Spor Akademisinde, Tenis Federasyonu uzman antrenörleri tarafından "1. Kademe Yardımcı Tenis Antrenörlüğü Kursu" düzenlendi.

Bakan Yardımcımız Mahmut Özer, "Yaz aylarından itibaren eğitimler devam ediyor. Eğitim sonunda başarılı olan öğretmenlerimiz sertifikalarını da alıyor." dedi.

Her illerde belirlenen okullara mini tenis sahaları yapılacağını ve gerekli ekipmanların da sağlanacağını vurgulayan Özer, "Tenis sahalarının yapımı konusundaki çalışmalarımız sürüyor. Bu yılın sonuna kadar 81 ilde en az bir okulda tenis sahalarının yapımı tamamlanmış olacak. Ayrıca tüm spor liselerimizin tenis ile ilgili altyapı ve eğitim süreçlerine Tenis Federasyonu tarafından destek verilecek." diye konuştu.

Teniste başarılı sporcuların yetişmesi için bakanlığımızdan büyük adım

Bakanlığımız ve Türkiye Tenis Federasyonu, ulusal ve uluslararası tenis karşılaşmasında Türkiye’yi başarıyla temsil edecek sporcuların yetiştirilmesi için 81 ilde belirlenecek okullarda tenis sahaları kurduracak.