Atatürk
    Haberler
Tokat’taki 14 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fabrika Gibi Çalışıyor

TOKAT'ta eğitim veren 14 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi fabrika gibi çalışıyor. Okullarda yürütülen üretim çalışmalarıyla, öğrencilere uygulamalı meslek eğitimi verilmesinin yanında gelir elde edilmesi sağlanıyor. Geride kalan 2022 yılında liselerin üretim çalışmalarından elde edilen gelir 23,5 milyon TL olarak gerçekleşti.

Tokat'ta kent genelinde bulunan 40 meslek lisesinden 14'ünde üretim çalışmalarına ağırlık verildi. Oluşturulan atölyelerde temizlik ürünleri, dezenfektan, havlu kağıt, tuvalet kağıdı, giyim, maske, ameliyat önlükleri, okul donatım malzemeleri, ofis ve mobilya malzemelerinin üretimi yanında motorlu araçların bakım ve tamir hizmetleri de veriliyor. 2021 yılında toplam 7 milyon TL ciro yapan liselerin 2022 yılındaki geliri ise 23,5 milyon TL oldu.

'BU YIL HEDEF 50 MİLYON TL'

Türkiye 'de mesleki eğitimle ilgili ciddi bir dönüşüm yaşandığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özdemir, "Meslek liselerimiz artık yüzde 1'lik dilimlerden öğrenci alan okullar haline geldi. Meslek liselerimiz üretim merkezi haline geldi. İlimizde Bakanlığımızın yürütmüş olduğu çalışmalara paralel olarak meslek liselerimizde ciddi anlamda kapasite artırımları söz konusu oldu. Birçok sektörde üretim yapar hale geldi. 2021 yılında Tokat ilinin toplam cirosu 7 milyon TL iken, 2022 yılında ciromuz 23,5 milyon TL olarak gerçekleşti. 2023 yılı hedefimizi ise 50 milyon TL olarak belirledik. Tokat'ta 40 tane meslek lisemiz 4 tane de mesleki eğitim merkezimiz var. 28 bin öğrencimiz meslek liselerinde eğitim görüyor. Biz meslek liselerimizde birçok sektöre ürün üretiyoruz. Yiyecek içecek hizmetleri, ekmek üretimi, kağıt havlu, tuvalet kağıdı üretimi, her türlü okul donatım ürünleri, ofis ve mobilya üretimi yapıyoruz. Kendi okullarımızın bilgisayar onarımlarını yapıyoruz. Ayrıca motorlu araçlar teknolojisinde motor bakımları, dezenfektan, temizlik ürünleri üretiyoruz. Birçok alanda farklı ürünleri üretimi meslek liselerinde yapılıyor. Ayrıca matbaamızda günlük 5 bin kitap basıyoruz. Döner sermaye üzerinden öğrencilerimiz asgari ücrete kadar buralardan gelir elde ediyorlar. Okul hayatı devam ederken aile bütçesine katkı sağlama gibi bir onuru yaşıyorlar" dedi.