Atatürk
    Haberler
Meslek Liseliler Yılda 24 Ton Çay Üretiyor

Rize’de Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki yaş çay işleme fabrikasında hem çay sektöründeki işletmelere ara eleman yetiştiriliyor, hem de yıllık 24 ton kuru çay üretiliyor.

Rize Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 1989 yılında yaş Çay işleme fabrikası kuruldu. 33 yıldır faaliyet gösteren fabrikada hem çay sektöründeki işletmelere ara eleman yetiştiriliyor hem de yıllık 24 ton çay üretiliyor. Liselilerin çalışarak eğitim aldığı fabrikada üretilen çaylar paketlenerek satışı yapılıyor. Okulu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen ve Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç çay fabrikasında incelemelerde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği’ protokolü imzalandığını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, kentte 26 meslek lisesi bulunduğunu belirterek, “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde 33 aktif alanda toplam 6 bin 954 öğrenci eğitim alıyor. Alanlarımızdan Sağlık Hizmetleri bin 230 öğrenci, yiyecek içecek hizmetleri 575 öğrenci ve denizcilik alanlarında 503 öğrenci eğitim görmektedir. Bu üç alan ilimizde en çok öğrencilerimizin rağbet ettikleri alandır. İlimizde çay işletmeciliği, sebze ve meyve İşletmeciliği dallarının açılması için müracaatlarımız yapılmış olup sonuç beklemekteyiz" dedi.

Çay fabrikası ile sektöre ara eleman yetiştirdiklerini belirten Emen, “1945 yılında kurulan köklü geçmişe sahip bu okulumuzda, 1989-90 eğitim öğretim yılından itibaren kurulan fabrika ile çay üretimi yapılıyor. Burada öğrencilerimizle, bakanlığımızın eğitim alanı olarak tahsis ettiği çay bahçelerinde çay topluyoruz. O çayları buraya getiriyoruz, burada kuru çay imalatını yapıyoruz, paketliyoruz ve İkram çay adı altında ürettiğimiz kuru çayın satışını yapıyoruz. Burada eğitim gören öğrencilerimiz fiilen çay üretiminin her aşamasında yer alıyor. Çay topluyor, gerekirse sırtlarında taşıyarak yola çıkarıyorlar, fabrikada üretim aşamalarında yer alıyorlar, çay paketlerini hazırlıyorlar ve sektörün ara eleman ihtiyacı için hazır hale geliyorlar. Bundan sonra öğrencilerimizin daha da etkin olarak sürece dahil olması için çay çeşitliliğini arttıracağız” diye konuştu.

BU OKUL MEZUNLARI USTA OLUYOR

Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Genç de “Rize 392 bin hektar alana sahip. 112 bin hektar mera, 172 bin hektarda orman alanı var. Sadece 60 bin hektarında tarım yapılabiliyor. Bunun 55 bin hektarında çay tarımı yapılıyor. Çay tarımı yapılan bu ilde Milli Eğitim Müdürlüğü zaten gerekli hassasiyeti göstermiş ve çay tarımında mesleki eğitimi programa almıştır. Çay fabrikası bile açmıştır. Çay sektöründe işçi alımı yapıldığında bir meslek okulundan eleman alındığında ona hazır personel deniyor. Sektöre yeni başlayanların bir acemilik süreci oluyor ancak bu okuldan mezun olan öğrenciler işe başladığında ustalık yapabilecek kapasitede oluyorlar. O yüzden bu okuldan geçen öğrenciler bir sonraki aşamada bu sektörü direkt yönlendirecek, üretime gerçek katkıyı sunacak hem kalitede hem sektöre yön verebilecek kapasitede oluyor” dedi.