Atatürk
Meslek lisesinde yetiştirilen çiçekler Türkiye'nin dört bir yanında annelere ulaşacak.

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin tohumdan yetiştirdiği çiçekler, Anneler Günü için özenle hazırlanıp Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığının "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" kapsamında lisenin bahçesinde Tarım Alanı'na ait seralarda, öğretmen ve öğrenciler tarafından petunya, sardunya, mine, begonya, karanfil, küpe çiçeği, gazanya, Bodrum papatyası, hercai menekşe, kasımpatının da aralarında olduğu 40'ın üzerinde çiçek çeşidi üretiliyor.

İç ve dış mekan bitkilerinin de yetiştirildiği seralarda, 8 Mayıs'ta kutlanacak Anneler Günü öncesinde hazırlanan çiçekler, "Astarte Garden" markasıyla Yalova kent merkezindeki satış bölümü ile internet ortamında satışa sunuluyor.

Tarım Alanı'nın üreten ve ürettiğini pazarlayan bir bölüm olduğunu belirten okul müdürü Ercan Gökkaya, "Çocuklarımız tarım uygulama dersinde tohum atma makinemizle okulumuzun Laboratuvar Hizmetleri Alanı ile entegre olarak tohumlarını atıyor. Bütün işlemleri usta öğretici ve öğretmenlerimizle yapıyorlar. İnanılmaz bir emek var." dedi.

Gökkaya, bu yıl Yalova kent merkezindeki peyzaj çalışmalarında kullanılan çiçeklerin tamamına yakınının okuldaki seralarda üretildiğini aktardı.

Bunun gurur verici olduğunu dile getiren Gökkaya, "Laboratuvarımızda sıvı gübre geliştirildi. Bunun dışında Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Bitkilerin yağını çıkarıp parfüm yapacağız, şu anda test çalışmaları devam ediyor. İnşallah yılın sonuna doğru parfümümüzü de hizmete sunmuş olacağız." diye konuştu.

Yaklaşık 100 öğrencinin eğitim gördüğü Tarım Alanı yıllık 1,5 milyon kök bitki üretim kapasitesine sahip.