Atatürk
    Haberler
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal ŞAMLIOĞLU Başkanlığında Ordu'da İl Eğitim Değerlendirme ve Sektörel İş Birliği Toplantısı Yapıldı.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner ve Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ve İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Murat Gülşen; il eğitim değerlendirme toplantısı ve sektörel iş birliği toplantısına katılmak için geldikleri Ordu'da Vali Muammer Erol'u makamında ziyaret etti. Valilik ziyaretinin ardından İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Müdürlüğümüz yöneticileri ile bir araya gelindi.

Müdürlük ziyareti sonrasında Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu başkanlığında Ordu Valiliği Konferans Salonu'nda İl Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, 2020-2024 yılları arasında Ordu'da yapılmış olan eğitim öğretim faaliyetleri ve çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fettullah Güner, Özel öğretim kurumları ile ilgili yeni yönetmeliğin yakın zamanda çıkacağını ve bu yönetmelik ile her türlü ihtiyacı karşılayacak programın olacağını söyledi. Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Ali Karagöz, ülkemizde son yıllarda özellikle meslekî ve teknik eğitim alanında mevzuat ve uygulamalar yönünden birçok güncellemeler, meslekî eğitim merkezlerinin yaygınlaştırılması ve sektörün ihtiyaç duyduğu elemanların yetiştirilmesi için değişik program türleri uygulanmaya başlaması, ögrenci devamsızlığı konularına değindi.

Bakan Yardımcımız Kemal Şamlıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada eğitimin önemine değinerek, "Eğitim, milletimizin yarınlarına yapılmış en büyük atılım olan maarif davamız; kalkınma, millî birlik ve beraberliğin sağlanmasında da eşsiz görevler üstlenir. Eğitimin Türkiye Yüzyılı'nı muştuluyan bu dönemde mesleki ve teknik eğitim ile ilgili Bakanlık olarak yakaladığımız ivmeyi istikrarla sürdürmek arzusundayız. Meslekî eğitimin inşa ve ihyasında tüm paydaşların dâhil olduğu bir eğitim seferberliği içerisinde bu süreci yürütmenin ortak mesuliyetimiz olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullandı.

İl Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gerçekleştirilen sektörel iş birliği toplantısına katılım sağlandı. Sektörel iş birliği toplantısına Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu ile birlikte Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ordu Üniversitesi Rektörü Orhan Baş, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Murat Gülşen, İl Millî Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu, il yöneticileri, ilçe millî eğitim müdürleri, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri ile meslekî ve teknik eğitim okul müdürleri katılım sağladı.

Gerçekleşen toplantıda Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Ordu'da meslekî ve teknik eğitimdeki öğrenci oranı yaklaşık %39 olduğunu, bu oranın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek bu oranın OECD ortalamasına yakın olduğunu söyledi. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Fethullah Güner, organize sanayi bölgelerinde özel meslekî eğitim kurumlarının açılması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi. Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu ise özellikle organize sanayi bölgelerinde bulunan büyük firmaların bünyesinde mesleki eğitim merkezi kurulması ile ilgili çalışmaların tamamlandığını ve yakında kamuoyu ile yakında paylaşılacağını, Meslekî Eğitim Merkezi programlarının daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için planlamalar yapıldığını söyledi. Toplantıda iş dünyası ve meslek örgütleri temsilcileri ile mesleki eğitimde iş birliğine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu. Sektörün insan kaynağı ihtiyaçları, meslek liseleriyle iş birliği modelleri ve istihdamın artırılması için görüş ve öneriler alındı.