Atatürk
Eğitimler

Eğitimler

Ülkemiz, her geçen gün nitelikli iş gücüne ve alanlarında uzmanlaşmış dinamik nüfusa ihtiyaç duymaktadır. Özellikle mesleki eğitim alanında çalışmaların artmasıyla birlikte gençlerimiz, aldıkları mezuniyet belgelerine ek olarak nitelik açısından artı değer ifade eden ek eğitimlerle kendilerini geliştirebilmektedir. Bu eğitimlerle birlikte kabiliyetlerine bir yenisini daha ekleyebilen gençlerimiz, kariyerlerinde daha üst basamaklara erişebilmektedir.

Dil becerisinin yanı sıra; kişisel gelişim eğitimleri, mesleki eğitimler ve yönetici yetiştirme programları gibi eğitimler de kariyer açısından önemli süreçler olarak dikkat çekmektedir .

Gelişmek; başarıya ulaşmak, kendi kendinizi nitelikli bir birey olarak tasarlamak için kişisel gelişim denilen süreçlerden geçmek önemlidir. Kişisel gelişim yedi aşamadan oluşmaktadır.

Kendini Bilme 
Kişisel gelişimde, ilk aşama kişilerin kendilerini bilmesidir. Peki, kişi nasıl kendini bilir? Analiz ederek, kendinin zayıf ve güçlü yanlarını belirlemesidir. Kişinin kendini bilmesi, kendini daha iyi anlamasına neyi istiyor ve neyi istemiyor onu belirlemesine nelere ihtiyacı var neleri başarmak istediğinle ilgili karar vermesini sağlamaktadır.

Karşılaştırma
Sizden daha iyi olan birinin başarı sırlarını kıskançlık yapmadan öğrenmelisiniz. Başarının kilidini açmak bizlerin elindedir, kazançların ve kayıpları analiz ederek ilk önce kendinizi kendinizle karşılaştırmalısınız. Zayıf noktalarınızı belirleyip onların üzerine düşmelisiniz.

Değişim
Görüşlerinizi, bilgilerinizi ve becerilerinizi geliştirerek hayatınızı iyi bir şekilde ilerletip değiştirmelisiniz. Çalışmak, değişimin ilk basamağı olarak yer almaktadır.

Kabullenme
Zayıf, eksik yönlerinizi belirleyip kabul etmeye başlamalısınız. Mevcut durumunuzu kabul ederek kendinizi eleştirerek kendinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Planlama
''Salsa yapmayı öğrenmek mi istiyorsunuz? Spora başlamak mı ya da yabancı dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Seçimlerinize ve nedenlerinize bakmadan, karar verdiğiniz hedeflere öncelik vermelisiniz. Kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler koymalısınız. Plan yaparak bu planı yazmalısınız ve başarılarınızı not etmelisiniz. Her gün uyumadan önce hedeflerinizi okuyun öyle uyuyun.

Planlama; başarının anahtarı olup, kendinizi geliştirmede, doğru yönde hareket etmenizde ve başarılarınızı analiz etmede son derece önemlidir.

Potansiyele Ulaşmak
Kişisel gelişim denilince ilk aklımıza gelmesi gereken çok çalışmak, şüphe ve korkularınıza karşı mücadele etmek olmalıdır. Her gün büyümek için kendi öz değerinizin farkına varmalısınız. Başarısızlığa karşı sizi ilgilendiren noktaya odaklanmalısınız. Deneyip kendi yeteneğiniz neymiş onu görmelisiniz. Elinizden gelen çalışmaları yapıp beklemeye koyulup sabretmelisiniz. Zamanı geldiğinde de emeklerinizin karşılığını almalısınız.

Kişisel Büyüme
Kişisel gelişimin tüm aşamaları sıralı bir şekilde çıktıktan sonra son durak kişisel büyümeye ulaşmaktır. Kişisel büyüme için belli bir zaman belirtmek doğru olmamakla birlikte bu aşama sürekli olmaktadır.

Kişisel gelişimde ruh ve zihinsel açıdan düzgün bireyler olabilmek için; hedeflerimizi, varmak istediğimiz yeri netleştirmek. Kararsızlıklardan vazgeçmek. Bakış açılarını değiştirmek. Farklı olmak. Motivasyon seviyesini yükseltmek ve zamanı iyi yönetebilmek gerekmektedir. Özgüveni artırmayı sağlamaktır. Deneyim sahibi olabilmek. Başarıya odaklanmaktır. Değişime ve günümüze ayak uydurmak gerekmektedir. İmaj yenilemek ve sosyal iletişime sahip olabilmektir.

Kişisel Gelişim Kaynakları Nelerdir?
Kişisel Gelişim Ve Büyüme: Seçmiş olduğunuz herhangi bir konuda bireyin kendini bilinçli olarak yerleştirmesidir. Kişisel gelişim için; zihinsel, ruhsal, fiziksel ve sosyal kaynaklar gerekli olmaktadır.

Zihinsel Kaynaklar: Hafızanızı ve anlama yeteneğinizi, konsantrenizi geliştirecek etkenlerle uğraşmalısınız. Örneğin; Bulmaca çözmektir.

Ruhsal Kaynaklar: İbadet etmek, yoga ve meditasyon yapmak olarak nitelendirebiliriz. Dua ederek, ''Allah'' ile bağlantı kurarak ruhsal büyümeyi artırabilirsiniz.

Fiziksel Kaynaklar: Günlük 30 dk yürüyerek ya da 15-30 dk koşu yaparak fiziksel kaynaklara örnek verebiliriz. Aynı zamanda günlük egzersizler, vücut için yeterli beslenme, uyku, sıvı almak ve hijyende fiziksel kaynaklara örnek olarak verebiliriz.

Sosyal Kaynaklar: Kişinin yalnız olmadığı hissi, umut ve duygusal destek verilmesi gibi yöntemlerle kişisel büyümeyi artırabiliriz. Aynı dertleri, sorunları, duyguları paylaşanların bir araya geldiği kaynaklardır. Örnek verecek olursak; down sendromlu çocuk anneleri, boşanan ebeveynler, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarının bir araya geldiği destek gruplarına örnek verebiliriz