Atatürk
Özgeçmiş (CV) Hazırlama

Özgeçmiş (CV) Hazırlama

Özgeçmişiniz uzun uzadıya hayat hikayeniz değil, kişinin kendi yaşamından geçmişine dair öne çıkarabileceği olaylar bütünüdür. Eskilerin deyimiyle, tercüme-i hâl olan bu yazı bütünü, bir kimsenin doğumundan, halihazırda yaşadığı güne kadar güncelleğini koruyan ve kariyerinden çeşitli kesitler içeren kısa bir “yaşam anlatısı”dır.

Etkili bir özgeçmiş hazırlamak için öncelikle, başvurulacak işin niteliği belirlenmeli, ona göre bir özgeçmiş örgüsü seçilmelidir. Her şirketin beklentilerinin başka olması ve farklı nitelikte personel arayışları nedeniyle aynı özgeçmiş ile tüm şirketlere başvurmak, hatalı bir tercih olacaktır. Özgeçmişinizin en kıymetli alanı ilk sayfanın üst kısmıdır (1/3’lük kısım). Yirmi saniyelik zaman diliminde karşı tarafa “Ben doğru adayım” dedirtecek bu değerli alan, “B Sınıfı Ehliyet”, “Kan grubu A RH+” gibi ikinci aşamada önemli bilgilerle heba etmemelisiniz. Yani bu kısım profil özeti olmalıdır. Sizi, “yetkinlikleriniz”, “deneyimleriniz”, “güçlü yönleriniz” ile “özetleyen” bir girizgâh.

Özgeçmiş Aşamalarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz:
Kısa ve Net Olunmalı: Özgeçmişinizi hazırlarken, belirsiz cümle kalıpları yerine net ve kendinden emin cümleler kullanmaya özen gösterin. Cümleyi çok uzatmak yerine kısa cümleler tercih etmeniz, özgeçmişinizi inceleyenlerin daha çok dikkatini çekecektir.

Fotoğraf: Fotoğrafsız bir özgeçmiş hayal bile edilemez. Özgeçmişinizde yer alan fotoğrafta yalnızca siz bulunun. Unutmayın ki fotoğraf sizin hakkınızda çok şey anlatabilir. Gülümseyen bir yüz ifademizin karşı tarafa pozitif enerjimizi yansıtması beklenir. Bu özellikleri içeren bir fotoğraf, özgeçmişimizi güçlü kılacaktır.

Önyazı ve Giriş: Maksimum iki-üç cümlelik bir önyazı belirtmeniz faydalı olabilir. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış bir şey. Çok sevdiğiniz bir cümleyi bile yazabilirsiniz. Özgeçmişin üst kısmındaki bilgiler hemen okunduğu için etkili olabilir.

En Fazla 3 Sayfa: Özgeçmişler genellikle tek sayfa olur. Ancak kapsamlı bir özgeçmiş, genellikle iki sayfadan oluşur. İki sayfayı aşan bir özgeçmiş, karşı tarafı yorabileceği gibi, “şişirilmiş özgeçmiş” izlenimini de verebilir. Ancak bazen mesleğiniz ve deneyimleriniz dahilinde üç sayfa olabilir. Siz yine de iki sayfada kalmaya özen gösterin.

İmlâ: İmlâ kurallarına kesinlikle özen gösterin. Siz, siz olun dil bilgisi hatası yapmayın…

Abartılı Olmamalı: Kendinizi, eğitiminizi ve yaptığınız işleri çok fazla övmeyin. Bu daima itici durur. Mütevazı olun ancak kendinizi de değersiz göstermeyin. Unutmayın ki abartılı tevâzunun sonu, vasat adamdan nasihat dinletir.

Proje ve Çalışmalarınızdan Bahsedin: Bir çok insan kaynakları birimleri, yalnızca özgeçmişlerde projelere ve çalışmalara göz atar. Bu kısımda yazdıklarınız çok büyük önem arz etmektedir.

Hedeflerini Anlatın: Ne işe başvurduğunuzun önemi yok, daima hedefleri ve idealleri olan bir insan olduğunuzu belirtin ve kısaca hedeflerinizi de anlatmayı ihmal etmeyin. Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Kendi CV'lerinizi oluşturabileceğiniz örnek CV'lerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

CV1       CV2       CV3      CV4      CV5      CV6